Rinnalle Musti, kuljetaan vielä noin puolisen kilometriä niin päästään pois näiltä omilta kulmilta, sitten saat mennä tien molempia puolia. No niin anna mennä Musti.
Katopa Musti ketä tuolta tulee vastaan, nehän ovat Kake ja Lörtsy.
Terve mieheen te olette jo tulossa, ja me vasta menossa, missä asti kävit Lörtsyn kanssa?
Tuolla me käytiin melkein teollisuusalueella, mutta ei meidän Lörtsy tykkää yhtään siitä alueesta, siellä on niin vähän omakotitaloja pelkkää asfaltti viidakkoa, sillä alla pitää olla pehmyt nurmikko, tämä perä on erinomaista ulkoiluttamisaluetta.
Joo sitä minä äsken katsoinkin kun Musti teki tarpeitaan tuohon erään talon orapihlaja-aidan kulmille, että oli tainnut käydä Lörtsykin samoilla kulmilla, oli sen verran iso pläjäys.
Jep kyllä me taidettiin siinä parkkeerata, Lörtsyllä on ollut pari päivää maha sekaisin, kun menin ostamaan eläinkaupasta ison hevosen sääriluun jonka Lörtsy kavisteli muutamassa tunnissa, joten olemme joutuneet käymään aika tiuhaan näillä kulmilla, kuka nyt omilla kulmilla koiraansa ulkoiluttaa?
Kake siinä olet aivan oikeassa, minäkin olen ulkoiluttanut Mustia aina muualla kuin omilla kulmilla, alussa kyllä emäntä käytti meidän pyörätien laidassa, mutta minä otin emännän puhutteluun, että jos homma ei lopu niin muori saat lähteä mökistä, sen jälkeen olemme vuorotellen tai porukalla käyttäneet Mustia näillä kulmin.
Oletko huomannut että muutamissa taloissa on isäntiä tai emäntiä jotka kuikkivat ikkunoista taikka tulevat sanomaa, kun vaikka meidän Lörtsy tekee tarpeensa ” muka heidän tontilleen” josta he maksavat kiinteistöveronkin.
Joo pari kertaa on eräs tämän perän hemmo tullut sanomaan minulle ja Mustille samasta asiasta. Ensimmäisellä kerralla mä en puhunut mitään vaan näytin keskaria ja lähin pois. Toisella kertaa kun Musti oli juuri tarpeilla hemmo tuli huutamaan siihen malliin, niin meidän piti Mustin kanssa häipyä pikakyytiä kesken tarpeiden pois. Kyllä Musti oli loppu illan allapäin, se järkyttyi siitä tapauksesta, että piti käyttää seuraavan päivänä eläinlääkärissä, josta sai kuukaudenkuurin masennukseen, ja mulle lääkäri kirjoitti pirtureseptin.
Mulle ja Lörtsylle ne eivät uskalla huutaa kun Lörtsy on niin isokokoinen, painaa varmaankin tällä hetkellä jos en väärin muista niin vajaat 60 kg. Sillä muutaman kerran olen päästänyt sen irti portinpielessä ja antanut mennä jopa pihoille. Kerrankin tuli eräs isäntä huutamaan mulle kun näki mitä Lörtsy oli tekemässä, niin päästin sen irti. Jopas tuli isännälle kiire, että kumpparitkin jäivät siihen paikkaan kun se purttasi karkuun.
Muuten Kake oletkos koskaan miettinet, että ottaisit mukaasi kun lähdet ulkoiluttamaan Lörtsyä niin koirankakkapusseja.
Ei ei semmoinen tulisi mieleenikään, sillä tiedätkös miten paljon Lörty tekee tarpeitaan reissullamme, no minäpä kerron normaali reissu niin repullinen, mutta nyt kun on ripla niin jopa säkillinen.
Minä alkuaikoina keräsin Mustin jätökset pussin, mutta kun mulla iski tämä issias, niin sen jälkeen en ole noukkinut niitä pois. Kyllä se luonto hoitaa tehtävänsä, tai kunnan kunnossapitoyksikkö.
Ei muuta kuin hyvät viikonloput sinulle ja Lörtsylle, ja nähdään taas samoissa merkeissä.
Kiitos sitä samaa sinulle ja Mustille. Me muorin kanssa varattiin Rukalta viikonlopuksi ykkösluokan huoneisto, jonne ei saanut muka viedä lemmikkejä. Mutta se on varma asia että Lörtsy lähtee meidän mukaan, sillä se on sisäsiistikoira.
Selite:
Tämä tarina on aika todenperäinen, sillä jotkut koiran omistajat tuovat omilta asumisalueiltaan koiriaan muiden pyörätienvarsiin tai jopa portin pieleen tarpeilleen. Ja sehän ei ole suinkaan koiran vika vaan ainoastaan isäntien ja emäntien syy, joilta puuttuu sivistys.
oletus
- Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi
Kommentit
Sivut